Jak pečovat o elektronické klávesy či digitální piano

Aby vám váš klávesový nástroj dlouho vydržel

Správná péče o elektronické klávesy, syntezátor nebo digitální piano je důležitá pro zachování jejich kvality a prodloužení životnosti. Na základě naší praxe zde uvádíme několik tipů, jak se o nástroje správně starat a jak předejít potenciálním problémům:

 • Umístění a skladování:
  Umístěte svůj přenosný klávesový nástroj na stabilní a rovnou plochu, popř. kvalitní pevný stojan, čímž zabráníte nechtěnému převrhnutí a vážnému mech. poškození.
  Rovněž chraňte nástroje před přímým sluncem a vlhkostí. Přímé sluneční světlo díky UV záření způsobuje žloutnutí bílých kláves.
  Skladování momentálně nevyužívaného nástroje ve vlhkém sklepě nebo v zimě promrzlé garáži určitě nedoporučujeme z důvodu možné koroze elektroniky. Suché prostředí a pokojová teplota jsou ideální. Při přenesení nástroje ze zimy do tepla dochází ke kondenzaci vlhkosti na povrchu i uvnitř nástroje – z toho důvodu je vhodné před zapnutím jej nechat několik hodin odstát.
  Pokud nástroje delší dobu nepoužíváte, čas od času doporučujeme nástroje zapnout pro regeneraci el. součástek.
  Při hraní na akcích si dávejte pozor na pohyb hostů kolem nástroje s tekutinami.
  Nástroj postavený v místnosti doporučujeme zakrývat ideálně nepromokavým obalem jako prevenci možného zatečení tekutin. Dejte si pozor na rozmary malých dětí či domácích mazlíčků 🙂
  Před bouřkou z pochopitelných důvodů doporučujeme elektronické nástroje a přístroje úplně vytáhnout ze síťové zásuvky – jistota je jistota.
  Zejména u nástrojů s vestavným pevným diskem (HDD) se vyhněte otřesům.
 • Přeprava:
  Pro převážení nástroje na zkoušky a koncerty určitě doporučujeme zainvestovat do pevného kufru – zabráníte tak nechtěnému mech. poškození a případné nákladné opravě.
 • Propojování:
  Zvukové aparatury a el. nástroje propojujte signálovými vodiči vždy ve vypnutém stavu, teprve potom zapněte napájení – předejdete tak vzniku elektrostatických výbojů, signálovým rázům a možnému poškození elektroniky.
 • Čištění:
  Pravidelně čistěte klávesy a displej pomocí měkkého hadříku a čisticího prostředku určeného pro elektroniku. Neužívejte vodu nebo drastické tekutiny, které by mohly poškodit plasty a elektroniku. Při používání štětců nebo jiných pomůcek pro čištění buďte opatrní, abyste nástroj nepoškodili. Zejména u keyboardů, hudebních aranžérů či digitálních pian s vestavnými reproduktory doporučujeme je čas od času nechat odborně vyčistit. Předejdete tak možnému nadměrnému zanesení reproduktorů prachem a smítky, což může výrazně ovlivnit kvalitu zvuku. Rovněž po několika letech nástroje v provozu doporučujeme pravidelné odborné čištění klaviatur – prodloužíte tak jejich životnost. Fotografie ukazují běžné znečištění klávesových nástrojů – klaviatura a vestavný reproduktor.
 • Upgradování firmware:
  Každý zásah do operačního systému s sebou nese potenciální riziko zhroucení paměti nástroje, obzvláště při nechtěném výpadku proudu během aktualizace. Pokud to není absolutně nutné, aktualizace firmware v aranžérech nebo syntezátorech spíše nedoporučujeme.
 • Opravy:
  Pokud se objeví na vašem elektronickém klávesovém nástroji problém, neodkládejte opravy. Například špatně fungující ovládací tlačítka na přístroji nutí uživatele vyvinout stále větší a větší sílu k jejich stlačení, což ve finále může způsobit prasknutí plastových hmatníků, či dokonce tlačítkové desky. Jiskření v napájecím zdroji (může se např. projevit jako pohasínání displeje/ el. sršení) může způsobit vážnou elektronickou závadu. Kontaktujte odborníka, který vám s opravou pomůže. Pokud dojde k nechtěnému vniknutí tekutiny do nástroje, čištění neodkládejte. I když se bezprostředně po nehodě jeví nástroj stále jako plně funkční, cca za několik měsíců by vás mohla nemile překvapit koroze na deskách s elektronikou, která se většinou opravuje velmi obtížně. Pokud nejste odborníky na opravy elektroniky a velmi mechanicky zruční, pokusy o opravy svépomocí důrazně nedoporučujeme. Jedná se o složité elektronické přístroje a neodborné zásahy mohou způsobit až neopravitelné poškození, popř. výrazné prodražení následné opravy v odborném servisu. Při opravách nástroje pod napětím hrozí úraz el. proudem!

Přejeme vám, ať vám vaše elektronické klávesy slouží po mnoho let.

Tým Keyboardservis.cz