Nehody el. klávesových nástrojů a jejich opravy

Zažily toho Vaše klávesy už opravdu hodně? Mnohé bujaré společenské akce, nešetrné zacházení malých dětí, povětrnostní vlivy při hraní v exteriéru, či snad dokonce útok škodolibých domácích zvířátek?

Přinášíme vám unikátní kompilaci nejčastějších uživatelsky způsobených závad.

 

Polití tekutinou

Při polití nástroje tekutinou dojde nejčastěji k zasažení klaviatury. Pokud se tak stane, je třeba co nejrychleji nástroj vyčistit, aby nedošlo k následné korozi. Složitější to bývá při polití sladkými lepkavými tekutinami jako cola, pivo, káva, kakao, limonáda apod. Ve většině případů se při včasném jednání podaří nástroj zachránit bez vážnějších následků. Aby nedošlo k poškození elektroniky, nedoporučujeme nástroj zapínat a co nejrychleji dopravit do servisu, popř. vyčistit svépomocí, pokud si na to troufáte.

Ukázka polití klaviatury colovým nápojem – Yamaha PSR-E333 – zalepené kontakty a plíseň:

 

Pády – poškození krytů

Při pádu nástroje dojde většinou k nevratnému poškození (plastových) krytů. Prasknutí, odlomení distančních sloupků, poškrábání apod. Řešením je výměna celých krytů. Jsme schopni řešit u kláves značky Yamaha – jedná se pak o opravy s částkou začínající na několika tisícovkách Kč dle modelu nástroje. Po rozebrání a diagnostice přístroje po pádu jsme schopni říci přesnější cenu opravy.

Ukázka rozbitých krytů – Yamaha PSR-S700 a nástroj po jejich výměně:

 

Polámané klávesy

Někdy se může stát, že se klávesa buď únavou materiálu nebo působením nějakého nárazu prostě ulomí. Přilepení nedoporučujeme, řešením je výměna jednotlivé klávesy nebo bloku kláves, kterého je součástí, v nejhorších případech i výměna celé klaviatury. Některé klaviatury používají jednolité bloky bílých kláves (zpravidla CEGH a DFA) a pěti černých kláves, u jiných je každá klávesa samostatně.

Ukázka vylámaných kláves u Korg PA60 (sabotáž dětí); Zlomená klávesa u Novation Mininova:

Opravujeme klaviatury různých výrobců – ideálně prosíme před opravou poslat dotaz na dostupnost náhradních kláves.

 

Rozbitý displej

Tanečníci se na oslavě při otočce u jivu shodí stojan s mikrofonem, jehož hlava vám udeří přímo do displeje… a malér je na světě 🙁 Buďto se rozbije „jen“ dotyková plocha, která je součástí některých displejů, nebo celý displej i se zobrazovačem.

Jsme schopni provést výměnu displejů dotykových i nedotykových u el. kláves značek Yamaha, Korg, ostatní značky prosíme na dotaz.

Ukázka rozbitých displejů u aranžérů Korg PA600 a PA500:

Kočičí moč

I roztomilý chlupatý domácí mazlíček dokáže udělat pěknou paseku v případě, že si piano nebo keyboard splete s toaletou 🙂 I s takovými případy se u nás na servisu setkáváme. Kočičí moč je velmi vodivá a korozivní kapalina, takže dokáže napáchat velké škody na elektronice i všech kovových částech nástroje. Když už k nehodě dojde (zápach to prozradí :)), stejně jako u polití, i zde je nutno postupovat s čištěním co nejrychleji, klávesy v žádném případě nezapínat a co nejrychleji je dopravit do servisu, popř. důkladně vyčistit svépomocí, pokud si na to troufáte. Pokud byste s opravou otáleli příliš dlouho, může dojít k nevratnému zničení elektroniky a kovových částí vlivem koroze.

Ukázka koroze a znečištění útrob digitálního piana Yamaha P-115 kočičí močí :(:

Máte-li doma kočky, doporučujeme preventivně nástroje zakrývat plastikovým ubrusem.

Vyteklé baterie

Mnohé el. klávesové nástroje lze provozovat i na tužkové baterie typu AA nebo buřtíkové baterie typu C, D. U starších nástrojů tyto baterie také slouží k uchování uživatelských nastavení v nástroji (pro napájení paměťových obvodů). Je obecně známo, že mají omezenou životnost a mohou časem vytéci. Jelikož kyselina z baterií je velmi korozivní látkou, i jen její výpary mohou způsobit poškození plošných spojů (měděných cestiček na desce), elektronických součástek a všech kovových částí nástroje.

Ukázka koroze u klávesových nástrojů způsobené vyteklými bateriemi:

Posouzení opravitelnosti je na našem technikovi, ale většinou se ještě podaří nástroje zasažené korozí zrepasovat a zachránit.

 

Rezavé mřížky reproduktorů

Dotýkání se kovových mřížek zpocenými dlaněmi, polití tekutinou nebo skladování nástroje ve vlhkém prostředí jsou nejčastější příčiny koroze kovových krycích mřížek reproduktorů. Velké množství modelů moderních aranžérů a digitálních pian s vestavěnými reproduktory používá pro jejich ochranu právě ocelové mřížky.

Dobrá zpráva je, že plechové mřížky reproduktorů lze většinou za rozumnou cenu pěkně opravit.

Ukázka opravy nástroje Yamaha PSR-S700 – mřížka repro před a po opravě:

Opravujeme kovové mřížky reproduktorů kláves různých výrobců. Rovněž vždy čistíme reproduktory a prostor pod mřížkou. Nahradíme i potrhané látkové krytí reproduktorů speciální průzvučnou reproduktorovou textilií.